Elementary OS Luna İncelemesi

 • x

  Türkçe olması açısından kullanıcılar için güzel bir yazı olmuş fakat “stabilite” yerine “kararlılık” kelimesini kullanmanı öneririm.
  Ayrıca GNU/Linux işletim sistemlerinde OpenOffice.org yerine daha güncel ve daha az bağımlılıkla çalışan Libre Office’i kullanmanı tavsiye ediyorum. 🙂

  • admin

   Yorumunuz için teşekkürler, kelimeyi değiştirdim :). Daha önce tüm dağıtımlarda Libre kullandım bu sefer Openoffice kullanayım dedim ama nasip olmadı 🙂

 • ahmet

  Merhaba elementary os luna versiyonunu kullanıyorum,konuk oturumunu kapatmak istiyorum fakat ne yaptımsa başaramadım,internetteki tüm çözümlere baktım,genellikle ligthdm dosyasını editlemekten bahsedilmiş fakat onuda yapamıyorum,dosya içerisinde değişiklik yapılmasına izin vermiyor,ne yapıpta konuk oturumunu kapatabilirim?

  • alperenozlu

   Merhaba Ahmet Bey,
   Elementary OS şuan sistemimde kurulu olmadığından, deneyemedim fakat biraz araştırma yaptım. Öncelikle Elemantary OS , ubuntu 12.04 TLS sürümüyle çalışıyor yani aramamıza bu yönde devam ettim.

   Yöntemler
   1 – Terminali açın ve şu kodu yapıştırın : sudo sh -c ‘echo “allow-guest=false” >> /etc/lightdm/lightdm.conf’
   Ya da..
   2 – Terminali açın ve şu kodu yapıştırın : sudo /usr/lib/lightdm/lightdm-set-defaults -l false
   Ya da..
   3- http://ubuntu-tweak.com/ adresinden tweak indirin ve “Login Settings” kısmından “Guest Accounts” bölümünü kapalı duruma getirin.

   Umarım yardımcı olabilmişimdir. Eğer çözüm işinize yararsa veya farklı bir çözüm bulduysanız durumu yorum olarak belirtirseniz, hem ben hem de okuyucular için faydalı olacaktır.

   Teşekkür ederim.

   • ahmet

    çookk teşekkür ederim ilk verdiğiniz çözüm işe yaradı :)a

    • alperenozlu

     Rica ederim 🙂 İşe yaramasına sevindim. Yazıyı güncelleyeyim en kısa sürede 🙂