-- Genel

Windows Sağ Tık Menüsü Yavaşlık Sorunu Çözümü (XP,Vista,7,8,8.1)

Sorunun çözümünü araştırırken birden fazla çözüm buldum ve bu çözümlerden kimisinin işe yaradığını kiminin yaramadığını gördüm.

Sorun

Windows masaüstünde, boş bir alanda veya dosya üzerinde sağ tıklama yaptığımızda, sağ tık menüsünün çok yavaş gelmesi ( Yaklaşık 2 saniye sürmekte).

 

Sebepler

 • Sağ tık menüsünde kullanılmayan bir program var ( Çözüm 1 )
 • Sağ tık menüsünde çok fazla program var  ( Çözüm 1 )
 • Intel veya Nvidia sağ tık menüsünü meşgul ediyor  ( Çözüm 2 )
 • Zararlı Yazılım  ( Çözüm 3 )

Çözüm yollarını araştırırken bu üç çözüm yolunu buldum. Açıkçası ben 3-1-2 sırasında takip ettim ama zaman kaybı yaşamamanız açısından 1-2-3 şeklinde takip etmenizi öneririm. Eğer son zamanlarda sürücü güncellemesi ( Intel veya Nvidia ) yaptıysanız ve bu güncellemeden sonra yavaşlık başladıysa muhtemelen 2. Çözüm sorununuzu çözecektir.

 

Çözüm 1

Güncel olmayan veya sistemi bir şekilde yoran programlar ilginç bir şekilde sağ tık menüsünü de yavaşlatabiliyor. Bu yavaşlamayı çözmek için yapmanız gereken şey, CCleaner  veya ShellExView programlarından birini kurmanız. Eğer bilgisayar bilginiz çok fazla değilse ve ne yapacağınız hakkında fazla bilginiz yoksa CCleaner’i öneririm.

Eğer CCleaner’i seçtiyseniz, indirip kurulum yaptıktan sonra programı açın, sol tarafa bulunan araçlar menüsü seçin. Açılan sayfada başlangıçta yazan butona tıklayın. Windows | Internet Explorer | Firefox / Mozila … şeklinde sekmeler göreceksiniz, bunların en sağ tarafında bulunan sağa ok tuşuna basın ve Sağ Tık menüsü yazan sekmeye gelin. Burada aktif olan tüm uygulamaları pasif yapın.

Eğer ShellExView indirdiyseniz, yine aynı şekilde seçerek programları pasif yapın. ( ShellExView daha ayrıntılı göstermekte, eğer aklınız karışır ise CCleaner’i öneririm.)

Şimdi masaüstüne gelin ve sağ tık yapın.

Not: Eğer pasif etmenize rağmen hala menüde görülen uygulama varsa, bilgisayarı yeniden başlatıp kontrol edin. Bazı programları sağ menüden kaldıramayabilirsiniz. Örnek : Kaspersky.

Eğer Çözüm 1 işinize yaramadıysa, Çözüm 2 ye geçebilirsiniz.

 

Çözüm 2

Uyarı : Bu çözüm yolunda kayıt defterinde değişiklik yapılacaktır. Kayıt defteri yedeğinizi almanızı öneririm.

Çözüm 2.1 ( Intel , Regedit Kullanmadan )

Hiç regedit ile uğraşmadan Intel’i sağ tık menüsünden kaldırmak mümkün. Eğer Intel HD 4000 son sürümünde değilseniz ekte paylaştığım rar dosyası içinden sorunu hemen çözebilirsiniz. İzleyeceğiniz adımlar rar dosyası Beni Oku.txt dosyasında anlatılmıştır.

Dosyayı indirmek için bağlantıya tıklayın : intel_regedit

Not: Rar içinde bulunan reg dosyaları İntel’in resmi sitesinden alınmıştır. Yazı sonunda kaynak belirtilmiştir.

Not 2: Bu çözüm genelde eski sürücülerde çalışmakta, yeni sürücüler için Çözüm 2.2 ye bakınız.

 

Çözüm 2.2 ( Intel ve Nvidia Regedit Kullanarak )

Öncelikle arama kımına regedit yazarak kayıt defterimizi açıyoruz ve klasörleri açarak aşağıda belirtilen yolu takip ediyoruz.

HKEY_CLASSES_ROOTDirectoryBackgroundshellexContextMenuHandlers

Burada bulunan değerleri sıfırlarsanız, sorununuz düzelecektir.

 

Çözüm 3

Sağ menüde oluşan bu yavaşlığın sebebi bir virüs olabilir. Kurduğumuz programlardan veya gezindiğimiz sitelerden bulaşan bu reklam virüsleri, sistemin doğru çalışmasını engelleyebilmektedir. Bunun için size iki program önerebilirim. SpyBot ve Combofix. Açıkcası SpyBot biraz daha yüzeysel bir program ama önerim önce sistemi SpyBot ile taratıp sorunu çözmeye çalışmanız yönünde. Çünkü bazen Combofix hatalara sebep olabiliyor ve sırf bu yüzden 5-6 saatinizi ayırmanız gerekebiliyor.

 

Çözümlerden hangilerinin işe yaradığını yorum olarak yazabilir, anlaşılamayan noktaları sorabilirsiniz.

 

Reg Dosyası Kaynağı

http://www.intel.com/support/graphics/sb/cs-003927.htm

Yorum Yap

Yorum

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

18 Yorum

 1. çok teşekkür ederim ccleanerle çözüldü sorun cccleanerde sağtık menüsü için sorun çözme olduğunu bilmiordum tekrardan çok teşekür ediyorum

 2. Kardeşim allah senden razı olsun tam 2 yıl boyunca sağ tık ile başım belaya girmişti. İntel Hd yüzündenmiş vermiş olduğun download dosyası içerisindeki regedit işe yaradı kesin çözüm oldu. Çok teşekkür ederim.

 3. çözümlerin hepsini denedim sadece regedit olayı işe yaradı.. orada da hepsini silmeye gerek yok intelinkinden(benimkinde ondan kaynaklıymış) silmeye başlayın her seferinde deneyin.. yazı için çok teşekkürler gayet açıklayıcı olmuş..

 4. öncelikle teşekkürler sırasıyla ccleaner denedim çözmedi çözüm 2 ile problemim çözüldü.
  bu sorun daha önceden gelmişti başıma cozumunu unutmustum neyse kayıt defterinden degerleri 0 yapınca düzeldi .grafik ekran kartı kısayollarını sağ tıktan kaldırmış.kasmayı burası yapıyormuş sanırım tekrar tesekkurler

 5. Kardeşim Allah senden razı olsun en sonunda umudumu yitirmiştim bunu çözemicem diye,çözüm 2.2 işe yaradı gerçekten çok Teşekkür ederim

 6. sagolasın kardeş cc ve baska yollar denemiştim ama olmamıstı çözüm 2.2 işe yaradı tekrar sagolasın

 7. çok saolasın kardeişm allah razı olsun senden win 8 kullanıyorumm 2.2 kullandım ve dediklerini yaptım işe yaradı.